Vážení rodičia,
vzhľadom k pretrvávajúcej a neistej situácií sa k vám chcem prihovoriť niekoľkými vetami, ktoré vám odpovedajú na otázky, ako túto situáciu možno prežívajú vaše deti a ako zlepšiť domáce fungovanie.
Deti tiež prežívajú obavy z aktuálnej situácie, a to častokrát horšie ako my sami dospelí. Tieto obavy každé dieťa prežíva inak a to z dôvodu, že každé dieťa je iné. Niektoré je viac citlivé, ustráchané, iné zasa odvážne a od malička sa vrhajúce do nových a nebezpečných situácií. Každý rodič svoje dieťa pozná najlepšie a vie, ako k nemu pristupovať, či už má to dieťa 6 alebo 15 rokov.
Množstvo obáv tiež vo veľkej miere vyplýva z obmedzených informácií, ktoré sa k deťom (ne)dostávajú. My dospelí máme prirodzenú potrebu deti chrániť a možno aj preto si myslíme, že nerozprávať sa s deťmi o aktuálnej situácií im pomáha. Opak je ale pravdou. Je prospešné sa s deťmi o aktuálnej situácií a ich obavách veľa rozprávať, odpovedať na ich otázky, vysvetľovať aké prospešné je chrániť seba ale aj ostatných, zároveň je ale veľmi podstatné ich ubezpečovať, že robíme ako rodičia všetko preto, aby sme ich ochránili a v tomto duchu sa aj správať. Ako to býva, detské otázky sú niekedy veľmi ťažké a ani my dospelí nepoznáme na všetko odpoveď, vtedy sa to nebojme pred dieťaťom priznať, boli by ste prekvapení ako vaše dieťa ocení to, že ani my dospeláci nevieme všetko J.
Ako najdôležitejší v tejto dobe pre psychickú pohodu vnímam pocit istoty, ten teraz vaše deti potrebujú najviac. Deti preto uisťujte, že sa na vás môžu vo všetkom spoľahnúť, prejavujte im podporu a lásku. Nezanedbávajme ani pravidelný denný režim a nezabúdajme na pravidlá, ktorými sa bežne s deťmi riadime. Počas svojej praxe sa mi opakovane potvrdilo, že aj dodržiavanie pravidelného denného režimu deťom prináša istotu /v aktuálne situácií, kedy museli tiež zmeniť svoj život a ostať doma, prináša pravidelný režim prinajmenšom istotu, že niečo ostáva v ich živote rovnaké, opakuje sa a nemení/. Čím je dieťa menšie a citlivejšie, tým viac istoty mu pravidelný režim prináša. Čo si ale pod tým máte predstaviť? Ponúkam základné body, ktoré by deťom ale aj Vám rodičia mali pomôcť prispôsobiť si vlastné fungovanie.
· Ráno začína prebudením. Tu je dôležitý čas vstávania, ktorý by mal byť zakaždým približne v rovnakom čase.
· Po prebudení je dobré prezliecť sa z nočného úboru do iných šiat, čím náš mozog dostane signál, že doba pre spánok skončila.
· Je vhodné netráviť online vyučovanie v posteli ale mať na to vyhradený priestor pri stole. Aj tu náš mozog dostáva signál, že zóna pre oddych je inde ako zóna pre prácu a učenie.
· Na každý deň si s deťmi naplánujte povinnosti, pri ktorých vám pomôžu a zároveň preberú za nejakú činnosť zodpovednosť.
· Aj keď odchádzate do práce a starší teenageri ostávajú sami doma, prideľujte im taktiež denné povinnosti, ktoré musia splniť, kým prídete z práce. Ak ich splnia, aspoň budete vedieť, že nestrávili nepretržitý čas za počítačom alebo na mobile.
· Poobede po napísaní úloh dovoľte deťom samým si vybrať, čo chcú robiť. Ak si vyberú počítač a mobil vhodné je regulovať čas strávený na ňom. Prípadne ponúknuť inú alternatívu trávenia voľného času spoločne ako rodina. Najideálnejšie je, ak máte vlastný dvor alebo možnosť ísť na prechádzku do prírody a nechať deti poriadne vybehať a „vymrznúť“. Každá voľnočasová aktivita pomáha deťom ako aj vám rodičom uvoľniť sa a trochu vypnúť neustále premýšľanie.
Návod na krásnu a zvládnuteľnú rodinnú aktivitu aj s malými deťmi posielam v odkaze. Stačia vám na to vodové farby, papier a štetec. Budem rada ak sa vlastnými výtvormi pochválite.
https://www.youtube.com/watch?v=GKSm8pKzYo4
· Vhodné je aj každý večer dodržiavať približne rovnaký čas, kedy deti chodia spať. Výskumy preukázali, že ak trávime pred spaním čas na mobile alebo počítači, tak svetlo z nich vyžarujúce nám narúša schopnosť zaspať a dostať sa do hlbšej fázy spánku. Preto odborníci odporúčajú 2 hodiny pred spaním vyhýbať sa technike. Čo naopak deti uspáva je, ak si čítajú knihu, prípadne ak ju počujú čítať rodiča.
Najvhodnejšie je si s dieťaťom režim zostavovať spoločne, najmä čo sa týka pridelených pomocných aktivít a prác v domácnosti.
Pripájam ešte odkaz na krásne graficky spracovanú 14 dennú výzvu vo forme akéhosi denníka, ktorú vytvoril Červený kríž. Je zameraná na plánovanie každodenných aktivít deťmi a úspechy ich splnenia ale aj zhodnotenie nálad, pocitov a myšlienok. Netreba ju tlačiť, je vo formáte pdf., stačí ju stiahnuť a písať priamo do nej.
https://redcross.sk/korona/dennik-dusevnej-pohody/
Na záver Vám všetkým chcem zaželať hlavne zdravie, odolnosť a trpezlivosť. S akýmikoľvek otázkami sa na mňa neváhajte obrátiť.
S pozdravom, Mgr. Monika Hybalová, školský psychológ