• Hmatateľné technológie vo vzdelávaní STEAM - MICRO:BIT

• Cieľom projektu je pripraviť žiakov na dnešný moderný digitálny svet.

• Aktivitami podporíme nielen u chlapcov, ale aj u dievčat ich výučbu zameranú na STEAM, ktorú sme rozšírili v inovatívnom výchovno-vzdelávacom procese (robotika).
            • Našich žiakov chceme zapájať do projektov STEAM, aby získali základné zručnosti, za využitia micro:bitu a príslušných sád, kde sa naučia hravou formou kódovať(programovať) v online platforme a následne implementovať do plošnej dosky micro:bit
            • Micro:bitom podporíme u žiakov algoritmické myslenie a zručnosti pri riešení problémov

Nechceme robiť rozdiely medzi chlapcami a dievčatami. Práve naopak chceme pritiahnuť dievčatá k programovaniu a rôznych aktivít v AJ TI v IT

• Začíname s hmatateľnými technológiami vo vzdelávaní STEAM - MICRO:BIT

• Pomôcky

• Ď A K U J E M E grantovej výzvy ENTER.

Cieľom grantového projektu ENTER je pripraviť žiakov na dnešný moderný digitálny svet. Hravou formou chceme aktivitami podporiť žiakov na STEAM ktoré sú využiteľné nielen na hodinách informatiky ale aj na ostatných predmetoch (fyzika, technika, geografia a iné).

• Veľká noc

• Blížiaca sa atmosféra Veľkej noci ovplyvnila i hodiny predmetu Svet práce. Žiaci 7.b triedy naaranžovali jarný veľkonočný košík a žiaci 6.b triedy košík dozdobili použitím mikro:bitov. S pomocou pani učiteľky žiaci naprogramovali mikro:bity tak, že spolu s led pásikmi reagovali na známu ľudovú pieseň "Fašiangy, Turice". Vytvorili tým zaujímavý svetelný efekt.

Veľkonočného zajačika z papiera, ktorého vytvorila žiačka N. Sikorai z triedy 5.a, sme tiež skrášlili modernými svetielkami. Postarali sa o to žiaci 6.b triedy J. Priščák a N . Čančinov.

Postava zajka dokáže nielen svietiť, ale i otáčať sa.

• Deň matiek

• Žiaci  využívajú programovanie na hodinách  informatiky, ale aj na hodinách hudobnej výchovy. Na deň matiek si pripravili žiačky 7.B pre svoje mamičky prekvapenie, naprogramovali v prostredí makecode pesničku s krátkou animáciou a vyrobili si pekné srdiečko do ktorého vložili malý mikropočítač.

• Videa

• Netradičná hudobná výchova.

• V našej škole pestujeme aj medzipredmetové vzťahy. Dnes, 29.4.2022, sme hodiny hudobnej výchovy ozvláštnili IKT technológiami, ktoré sme získali z grantu Enter pre školy 2021 – Digitálna generácia. Keďže žiaci 6.B, 7.A a 7.B triedy už ovládajú prácu s micro:bitom, využili sme ich nadobudnuté vedomosti na hodinách hudobnej. Na pianách si vyskúšali zahrať znelku z rozprávky Pat a Mat podľa notovej predlohy. Takéto netradičné vyučovanie sa žiakom veľmi páčilo. Za netradičnú, zaujímavú a praktickú didaktickú pomôcku veľmi pekne ďakujeme.

• L

• Ukončenie projektu

• V mesiaci jún sme úspešne ukončili projekt Enter zameraný na  počítačovú gramotnosť žiakov a učiteľov a digitalizáciu  výchovno-vzdelávacieho procesu. Nové technologické postupy v oblasti STEAM vedia byť silným zdrojom inšpirácie pre žiakov. Dôležitou súčasťou je samotný učiteľ, ktorý má prehľad, jasnú víziu a zanietenie byť skutočným inovátorom.

Vďaka projektu škola získala grant na zakúpenie rôznych komponentov súvisiacich s programovaním s micro:bitov. Naši žiaci mali možnosť naplno prejaviť svoju šikovnosť a kreativitu z využitím týchto komponentov pri tvorbe jednotlivých aktivít.(valentinka, vytvorme si veľkonočne vajíčko, zašportujme si - meranie času, hudba nás baví). Tieto sady micro:bitov budú aj naďalej slúžiť žiakom našej školy a budú sa používať  vo výchovno-vzdelávacom procese.

Ďakujeme za úspešnú realizáciu projektu, ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.