• Novinky

            • Mesiac kníh so 7.A

            • Žiaci VII.A na online triednickej hodine ( Marec – mesiac knihy) - Prvou aktivitou bol  brainstorming ( cieľom aktivity bolo spomenúť si a napísať literárne dielo, v ktorého názve je meno, číslo a šperk.  Aj takto môžu vyzerať aktivity žiakov k mesiacu marec. Žiakom ďakujeme za pekné príspevky

            • Odmeňovanie - valentínske programovanie

            • Vo februári sa naši žiaci zúčastnili školskej súťaže ,,Valentínske programovanie" v Scratchi. Pandemická situácia nám neumožňuje odovzdať diplomy a ceny všetkým žiakom. Prítomných žiakov sme ocenili a ostatných žiakov čakajú odmeny v škole. Blahoželáme...

            • Poludnie s knihou

            •  

              „Za všetko, čo je v nás dobré, vďačíme práve knihe.“  

                                                                                            Maxim Gorkij

              Už pár dní je tu marec. Prvý jarný mesiac, ktorý sa nám spája s jej príchodom, teplým počasím  a knihami. Viete, prečo je to tak?

              Marec sa ako mesiac knihy oslavuje od roku 1955. Vtedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského, vášnivého zberateľa a šíriteľa kníh. Aj napriek tomu, že bol slepý, svoju záľubu našiel práve v nich. 

              Členovia záujmového útvaru Talentárium si spestrili popoludnie predstavením svojich obľúbených kníh a čítaním úryvkov. Niektorí prispeli krátkymi projektami. Vyriešili sme aj matematickú rozprávku.

              Či patríte k stálym knihomoľom alebo sa knihám venujete práve v marci, nezabúdajte, že knihy treba čítať s láskou. . .

               

               

              P. učiteľka Šaffová spolu so žiakmi na  online krúžku venovali popoludňajší čas práve knihám.

            • Biblická olympiáda

            • Dňa 10.3.2021 prebehlo online okresné (dekanátne) kolo Biblickej olympiády, úspešným riešiteľom sa stal Vojtko Jozef z 5.B. Trojčlenné družstvo v zložení Vojtko Jozef (5.B), Harakaľ Alexander (5.B) a Laporčák Matúš (5.A) sa umiestnilo na 5.mieste. Blahoželáme

            • Šaliansky Maťko - vyhodnotenie

            • Počas dištančného vzdelávania sa 16.2.2020 uskutočnilo online školské kolo sútaže v prednese povestí "Šaliansky Maťko". Súťažilo 15 žiakov 2.- 4.ročníka. Víťazi si prevzali diplomy a vecné ceny. Žiaci, ktorí sa neumiestnili boli odmenení sladkosťou. Všetkým BLAHOŽELÁME!

               

               


               

            • Odmeňovanie ministrom školstva

            • Žiaci druhého ročníka sa zapojili do súťaže Ministerstva školstva o vianočnú pohľadnicu. Za svoje práce boli odmenení pochvalným listom a vecnou cenou. Tešíme sa, že máme šikovných žiakov.

            • Správajme sa zodpovedne voči prírode

            • Krásny slnečný deň žiaci 3.A triedy využili v rámci predmetu Vlastiveda a témy Ochrana životného prostredia  na vyčistenie okolia  školy od odpadkov. Ďakujeme, že prispievate ku krajšiemu životnému prostrediu.

            • Prečo sú rozprávky pre deti dôležité - MAREC ,,mesiac knihy"

            •           Dnešný svet možno považovať za desivé miesto. Veľa rodín prežíva obavy, neistotu a obrovský stres. Deťom ale netreba pripomínať drsnú realitu sveta či pred nimi hodnotiť politickú situáciu. Deti naopak potrebujú veriť, tak ako sme aj my dospeláci pri čítaní kníh kedysi verili, že „dobro zvíťazí nad zlom“. Práve princíp dobra, ktoré víťazí nad zlom je pre deti hlboko upokojujúci.  Šťastné konce rozprávok a víťazstvá hrdinov, deti potrebujú v súčasnej neľahkej situácií viac ako kedykoľvek predtým. Nebojme sa pritom deťom rozprávkami potvrdiť, že zlo existuje, pretože deti už dávno vedia, že existuje. Rozprávky ale deťom rozprávajú, že zlo možno poraziť. Prostredníctvom príbehov podporujeme u detí emočnú odolnosť a to tým, že im pomáhame prepojiť rozprávky, kde hrdina víťazí, s problémami zo skutočného života. Tieto príbehy im ukazujú, že všetci prechádzame životnými skúškami ale máme veriť, že v týchto skúškach zvíťazíme. Takto pomáhame budovať odolnosť detí.

                      Čítanie a počúvanie rozprávok je tiež veľmi zábavné a má mnoho výhod. Svoje o tom vedel aj samotný Albert Einstein, ktorý povedal: "Ak chcete, aby vaše deti boli inteligentné, prečítajte im rozprávky." Ak chcete, aby boli inteligentnejšie, prečítajte im viac rozprávok. “ Počúvanie rozprávok už v skorom detstve pôsobí ako základný stavebný kameň k písaniu a čítaniu, ktorým sa deti neskôr učia. Pravidelné počúvanie príbehov môže pomôcť rozšíriť slovnú zásobu dieťaťa. Pomocou rozprávok sa tiež rozvíja detská fantázia a predstavivosť. Deti sa od hrdinov v knihách učia ako riešiť konflikty, ako možno vyriešiť aj vlastné problémy. Preberajú morálne zásady, hodnoty, príklady správania, ktoré aj keď vyrastú, ostávajú navždy v nich.

               To najkrajšie čo sa ale v rodine pri spoločne strávenom čase čítaním vytvára je puto medzi rodičmi a deťmi...

               

                S prianím iba šťastných koncov,

                                                              Mgr. Monika Hybalová, školský psychológ

            • Finančná gramotnosť - projektové vyučovanie

            • V rámci medzipredmetových vzťahov žiaci 2.-4. ročníka pripravili projekty so zameraním na finančnú gramotnosť. Úlohou žiakov bolo vytvoriť reklamný plagát na akýkoľvek výrobok. Obrázkom, pútavým sloganom a cenou sa im podarilo vytvoriť niekoľko zaujímavých reklám.

            • Dejepisná olympiáda - okresné kolo

            • Ďalšou online súťažou, do ktorej sa žiaci našej školy  zapojili bola Dejepisná olympiáda, ktorá sa konala 11. februára 2021.

              Úspešnými  riešiteľkami  dejepisnej olympiády boli Tamara Hamadejová 8.AJana Hankoščaková 8.B

               Blahoželáme.

            • Geografická olympiáda 

            • Ďalšou online súťažou, do ktorej sa žiaci našej školy  zapojili bola Geografická olympiáda, ktorá sa konala 5.2.2021.

              Úspešným riešiteľom v kategórii  6 -7. ročník bol Patrik Popik 7.A, ktorý bol z našej školy najlepší a umiestnil sa na 4. mieste. Stupienok víťazov mu ušiel iba o jeden bod a samozrejme aj postup na krajské kolo.

              Blahoželáme.

            • Súťaž - Jarné prázdniny s informatikou!

            • Si zbehlý v technológiách? Tak ukáž svoje zručnosti, zapoj sa do súťaže a podeľ sa s nami o svoje prázdninové zážitky prostredníctvom komunikačných technológií. Viac informácií nižšie.

            • Online školské kolo súťaže ,,Šaliansky Maťko"

            • Napriek nepriaznivej situácií a zrušeného okresného kola  recitačnej súťaže ,,Šaliansky Maťko",  sme sa rozhodli, zoorganizovať online školské kolo  recitácie povestí pre žiakov 2.-4. ročníka. Výsledky online recitačnej súťaže:

              1.m- Alex Rosinský, Adam Kirnág

              2.m- Michaela Grunská, Noemi Sofia Čermáková

              3.m- Eliška Pavlovová, Laura Treľová, Klára Blahutová

              Blahoželáme, ceny odovzdáme pri nástupe na prezenčné vyučovanie.

            • Nielen na Valentína...

            • Valentín je sviatok, ktorý ľudia oslavujú 14. februára. Hovorí sa mu aj Svätý Valentín alebo deň zaľúbených. Tento deň sa nám všetkým spája s láskou. Pri tom ale nemusí ísť iba o lásku medzi dvoma zaľúbenými ale aj o lásku ktorú vám dávajú vaši rodičia, o lásku, ktorú dávate vy žiaci svojim rodičom ale aj o lásku, ktorú si vymieňate v rámci kamarátstva. Všetky tieto lásky sú iné ale v našom živote veľmi dôležité.

               

              Čo je to láska?

              Asi každý z vás sa už opýtal svojich rodičov, čo je to láska. Niekedy sa nám dospelým ale toto slovo ťažko vysvetľuje alebo ho dobre vysvetliť nevieme. Láska toho v sebe spája veľa – je to pocit, je to vlastnosť, ktorú sa učím od rodičov, je to starostlivosť o niekoho. Všetci ju jednoducho potrebujeme cítiť ale aj dávať iným, aby sme boli šťastní a spokojní. Pre mňa je najkrajší príklad detského pohľadu na to čo je láska práve názor iba  8 ročného chlapčeka, ktorý na otázku, čo je to láska odpovedal: „Láska je to, čo človeka rozosmeje, keď je unavený.“

               

              Zaujímavosti o láske

              Čím viac lásky a podpory pri riešení problémov deti od rodičov dostávajú, tým viac rastie centrum (hipokampus) v ich mozgu, ktoré riadi to, ako sa učia, koľko si pamätajú a ako zvládajú stres. Bolo tiež dokázané, že každá láska, ktorú dostávame a cítime má tiež vplyv na naše zdravie. Čím viac lásky cítime a dávame, tým sme zdravší.

               

              Techniky ako rozvíjať lásku

              Na záver pre vás žiaci a vašich rodičov ponúkam niekoľko techník ako sa naučiť láske alebo ju rozvíjať a to nie iba lásku k ľuďom ale napríklad aj k prírode, keďže láska je v prvom rade o starostlivosti a to o niekoho alebo niečo.

               

              • Prejavte svoju lásku k životnému prostrediu

              Cieľom tejto aktivity je ukázať deťom, že láska je cit, ktorý presahuje osobné vzťahy. Môžete napríklad usporiadať aktivity bežne používané na oslavu Dňa Zeme, ako je zbieranie odpadu v prírode alebo separovanie odpadu doma. Deťom pritom vysvetlite, že človek môže prejavovať lásku všetkému a všetkým okolo nás.

               

              • Vytvorte si zoznam blízkych

              Toto je činnosť, ktorá spočíva v zostavení zoznamu rodičov, súrodencov, ďalších členov rodiny a priateľov. Vytvorte tento zoznam spoločne a diskutujte o tom, prečo ľúbite každého človeka. Pomôžete tak dieťaťu uvedomiť si, že rodina je najdôležitejšia vec na svete a že láska nekonečne prijíma a dáva.

               

              • Hovorte o láskavých vlastnostiach

              Ak chcete naučiť svoje dieťa, ako rozpoznať vlastnosti lásky, môžete ho požiadať, aby sa rozpamätalo na to, ako sa s niekým iným strelo a aké pozitívne vlastnosti si na ňom všimlo. Touto osobou môže byť učiteľ, kamarát alebo rodinný priateľ. Určite môžete diskutovať aj o niektorých negatívnych vlastnostiach, aby ste ukázali rozdiel medzi dobrými a zlými ľudskými vlastnosťami.

            • Youtuberi z 5.B triedy

            • Naši šikovní žiaci pripravili pekné a náučné videá z biológie a z geografie. Tieto videá môžu poslúžiť aj ostatným žiakom ako pomôcka pri vyučovaní. Milí žiaci dúfame, že sme Vás navnadili a takéto vzdelávacie videá budete posielať aj na našu Edupage stránku...ďakujeme

              Voda a jej okolie - Matúš Števko - projekt z biológie

              Vodné rastliny - Matúš Števko - projekt z biológie

              Sopky - Matúš Števko - projekt z geografie

              Brehové rastliny - Jozef Vojtko - projekt z biológie

              Voda a jej okolie - Marek Bahounek - projekt z biológie spojený s angličtinou

            • Valentínky

            • Žiaci v ŠKD, ale aj žiaci doma  už svoje Valentínky pripravili a vyrobili.  Potešte svojich blízkych a inšpirujte sa. Okrem  výtvarnej a literárnej tvorby, svoje Valentínky naplnili sladkou odmenou.