• Atletika

• Charakteristika športu

• Atletika patrí medzi najmasovejšie a najrozšírenejšie športové odvetvie. Častokrát je nazývaná aj ,,kráľovnou športu“. Má bohatú históriu od starovekého Grécka, cez jej obnovenie v 19. storočí až po dnešný prudký rozvoj v 21. storočí. Atletika obsahuje atletické pohybové činnosti, ktoré majú rôznu štruktúru a charakter, preto ju v súčasnosti delíme do jednotlivých disciplín: behy, skoky, vrhy a hody, chôdzu a viacboj.

Význam atletiky je nepopierateľný  a vidíme ho v nasledovnom:

• zahŕňa disciplíny, ktoré stavajú na prirodzených lokomóciach – pohyboch,
            • má komplexný účinok na naše telo – zdravotný, výchovný a vzdelávací, psychologický,
            • je zaradená v školských osnovách na všetkých stupňoch a typov škôl,
            • atletické súťaže sú súčasťou všetkých celosvetových a celoeurópskych športových podujatí.

Majstrovstvá sveta a Majstrovstvá Európy v atletike sa konajú každé dva roky. V súčasnom programe Olympijských hier, ktoré sa konajú každé štyri roky, má atletika zastúpenie v 24 mužských disciplínach a 22 ženských disciplínach.

Atletika na našej škole

Tento šport je neodmysliteľnou súčasťou na hodinách Telesnej a športovej výchovy našej školy. Žiaci sa atletike môžu naplno venovať a rozvíjať ju aj vďaka 300m atletickej tartanovej dráhe, ktorú má škola k dispozícii.

Rozvíjame a venujeme sa jej v nasledovných disciplínach:

• beh na 60, beh na 300 m, beh na 800m a 1 000m, štafetový beh
            • skoky – skok do diaľky, skok do výšky
            • hody – hod kriketovou loptičkou
            • vrh – vrh guľou