• Prváci - príprava do školy

• Požiadavky na prváka

• Budete mať prváka?

Vaše 6-ročné dieťa by malo nastúpiť v septembri do 1. ročníka základnej školy. Podľa skúseností pracovníkov pedagogicko - psychologických poradní nie všetky 6-ročné deti sú schopné v tomto veku zvládnuť nároky 1. triedy bez vážnejších problémov. Fyzickú (telesnú) zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach. Psychickú (duševnú) zrelosť posudzujú bezplatne na Vašu žiadosť psychológovia pedagogicko - psychologických poradní.

Predkladáme Vám základné informácie o tom, čo by Vaše 6-ročné dieťa pred vstupom do školy malo vedieť a ako by sa malo správať, aby zvládlo nároky 1. ročníka bez väčších problémov.

Hlavné body toho, čo by budúci prváčik mal vzládať:

• samostatnosť /dieťa by malo vydržať nejaký čas bez rodičov/
            • schopnosť nejaký čas sa sústrediť na činnosť
            • malo by vedieť nadväzovať kontakty s inými deťmi a dodržiavať pravidlá
            • vedieť sa samo obliekať, obúvať, mať základné hygienické návyky /po WC splachnuť, umyť si ruky a pod./
            • vedieť narátať do desať, rozoznávať farby, základné geometrické tvary, nakresliť postavu človeka /hlava, krk, trup, ruky a nohy/, orientovať sa v priestore a čase
            • dieťa by malo tiež okrem svojho mena a priezviska poznať aj svoju adresu
            • plynulá a pokiaľ možno častá výslovnosť a schopnosť tvoriť vety /prípadné chyby vo výslovnosti sa riešia na logopédii/
            • dieťa by malo vedieť prerozprávať rôzne príbehy a rozprávky, vedieť naspamäť nejakú básničku, pesničku
            • schopnosť nájsť rozdiely v naoko podobných obrázkoch
            • dieťa by malo mať správny úchop pera či ceruzky a vedieť strihať s nožnicami
            • z pohybovej stránky by malo zvládnuť napríklad státie na jednej nohe či chytanie a hádzanie lopty

Niektoré materské školy poskytujú rodičom aj zoznam zručností a schopností, ktoré by ich dieťa malo pred nástupom do školy ovládať, alebo takýto zoznam nájdete na nástenke.

Je pripravené?

Mnohí rodičia majú pochybnosti, či je ich dieťa skutočne pripravené na školu. V tomto smere je dobré porozprávať sa s učiteľkou v materskej škole, ktorú vaše dieťa navštevuje alebo obrátiť sa na Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde je možné dať dieťa posúdiť psychológovi. Ak sa preukáže, že dieťa nie je zrelé na nástup do školy, psychológ odporučí rodičom odklad školskej dochádzky o rok, čo rodičia môžu ale nemusia nutne akceptovať.

Niekedy tiež môže psychológ odporučiť rodičom ešte jedno "otestovanie" dieťaťa o pár mesiacov, zvyčajne ku koncu prázdnin, pretože mnohé deti dokážu počas niekoľkých mesiacov výrazne vyspieť. Avšak pozor, aj v prípade, že plánujete dať dieťa do školy až o rok neskôr alebo ho chcete nechať posúdiť, musíte sa zápisu zúčastniť. Odklad školskej dochádzky dokladujú rodičia vyjadrením detského lekára a psychológa z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva.